Havuz Temizleme Kimyasalları

Havuz suyunuz gözünüze bulanık geliyorsa, suyunuzun yeterli derecede sağlıklı olmadığını söylemek mümkündür. Havuz suları, belirli aralıklarla kirlenen ve temizlenmesi gereken sulardır. Bu suların temizlenmesi için ise birçok kimyasalın kullanıldığını söylemek mümkündür. 

Havuz temizleme kimyasalları kavramının içerisinde “kimyasal” kelimesinin bulunması, akıllara insan sağlığı ve çevre sağlığı için zararlı olan maddeler getirse de, Garanti Havuz olarak kullandığımız kimyasalların böyle olduğunu söylemek mümkün değildir. Kullandığımız kimyasalların tamamı insan sağlığına herhangi bir zararı dokunmayan ve bu bağlamda çevreye duyarlılığı bulunan kimyasallardır. 

Havuz Temizleme Kimyasalları ile Havuz Suyu Temizlenmesi

Havuz temizleme kimyasalları hakkında bilgi vermeden önce, bu kimyasalların kullanım nedenlerine değinilmelidir. Söz konusu nedenlerin şu şekilde ele alınması mümkündür;

  1. Suya Berrak Yapısını Kazandırmak

Havuz temizlemek için kimyasal kullanılmasının en temel nedeni, havuz sularının ilk günkü berraklığı ile kalmasını sağlamaktır. Havuz sularının berrak görüntülerini kaybetmelerinin en temel nedeni ise, su içerisinde bulunan mikroplar ve bakterilerdir. Bu mikroplar ve bakteriler, insan sağlığını olumsuz etkilemeleri sebebi ile yok edilmelidir.

  1. Sağlık Bakanlığı Koşullarına Uymak

Sağlık Bakanlığı tarafından konan ve suyun sağlıklı olmasını mümkün kılmayı amaçlayan bazı kriterler mevcuttur. Bu parametrelere, koşulsuz uyulması şartı vardır. Bu şart, havuz suyunun belirli aralıklarla ölçülmesini gerektirmektedir. Söz konusu ölçüm sonucunda temizlik gerektiren oranların ortaya çıkması durumunda ise Havuz Temizleme Kimyasalları kullanıldığını söylemek mümkündür. Peki havuz suyu ölçümü nasıl yapılır? Tabii ki test kitleri ile!

Havuz Suyu Ölçme Test Kitleri

Havuz suyu ölçme kitleri, havuz suyunun ölçülmesi ve temizliğin gerekli olup olmadığının tespit edilmesi amacı ile kullanılan kitlerdir. Bu kitler, serbest camlara sahiptir. Bu camlar içerisinde alınan havuz suyu sayesinde ise hem suyun durumu görülebilmekte hem de gerekli ölçümler yapılabilmektedir. 

Çıkan test ölçüm sonucuna göre seçilen ve kullanılan kimyasal türleri ise aşağıda verildiği gibidir.

  • PH Kimyasalları

Havuz suları için ideal olduğu bilinen PH aralığı, 7,2 – 7,6 dolaylarındadır. Ph aralığının mevcut aralığın dışına çıkması durumunda ise sorunların baş göstermeye başladığını ve insan sağlığının tehlike altına girdiğini söylemek mümkündür. Bu tehlikeyi gidermenin yolu ise, ph dengeleyici kimyasalların kullanılmasıdır.

  • Yosun Önleyici

Havuz temizleme kimyasalları arasında en yaygın olan kimyasal türü, şüphesiz yosun önleyicidir. Yosun önleyici, hem insan sağlığı açısından riskli olan hem de havuzun görüntüsüne olumsuzluklar meydana getiren yosunların giderilmesi amacı ile kullanılan bir kimyasal türüdür. Yine Garanti Havuz güvencesi ile kullanılan bu kimyasal türünün insan sağlığı açısından herhangi bir sorun teşkil etmediğini söylemek mümkündür. Leave a Reply

× WhatsApp