Havuz Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?

Havuz keyfinizi sürekli ve sorunsuz bir şekilde devam ettirebilmek için, havuz filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi büyük önem taşır. Ancak, havuz filtresi değişimi herkes için kolay bir işlem olmayabilir. Size bu adımları vererek, hayatınızı kolaylaştıracağız!

Birinci Adım:

Havuz filtresindeki pompayı kapatın.

Havuz filtresindeki pompayı kapatın.

Siz üzerinde çalışırken filtre pompasının tekrar açılmayacağından emin olun. Bu, siz temizlerken sisteme su girmesini engelleyeceği gibi, su ile uğraşırken bölgeye giden elektriği de kesecektir. Havuz filtrenizin anahtarı, filtrenin yakınında olmalıdır. Ekstra güvenlik için veya doğru anahtarı bulamıyorsanız, çalışmaya başlamadan önce devre kesici kutunuzdaki alana giden elektriği kesin.

İkinci Adım:

Tahliye tapasını çıkarın ve filtre deposunun tamamen boşalmasına izin verin.

Tahliye tapasını çıkarın ve filtre deposunun tamamen boşalmasına izin verin.

Filtre tankınızın altındaki tahliye tapasını bulun ve tamamen sökün. Bu, tüm suyun tanktan dışarı akmasına izin verecektir, bu nedenle havuzunuzdan çok fazla sudan etkilenmeyecek bir yere aktığından emin olun. Depoyu tamamen boşaltmak bir saat kadar sürebilir, bu yüzden ona bolca zaman ayırın. 

Havuz filtreniz bir pompa evinde veya suyun tahliye edilmesini istemediğiniz başka bir yerdeyse, tahliye tapasını çıkardıktan sonra hızlıca bir hortum takın. Bu, suyun başka bir yere akmasına izin verecektir.

Tahliye tapasını veya havuz filtresinden çıkardığınız diğer bileşenleri kaybetmediğinizden emin olun. Yeniden takılmaya hazır olana kadar onları güvenli bir yerde saklayın.

Üçüncü Adım:

Bileziği çok yollu vananın tabanından çıkarın.

Bileziği çok yollu vananın tabanından çıkarın.

Bileziği, filtre tankınızın üst kısmına yakın, çok yollu vananın kenarına yerleştirin. Tamamen çıkarana kadar bileziğin her iki tarafındaki cıvataları gevşetmek için bir tornavida kullanın. Çıkarmak için bileziğin iki tarafını ayırın. Çok yollu valf üzerindeki bilezik, onu yerine sıkıştırmak için kullanılır, bu nedenle “kelepçe” olarak da adlandırılabilir.

Dördüncü Adım:

Çok yollu vanaya giden boruları tutan rakorları sökün.

Çok yollu vanaya giden boruları tutan rakorları sökün.

Valfe bağlı herhangi bir boru, çıkarılmasını çok daha zorlaştıracaktır. Valfa bağlı herhangi bir borunun yanındaki rakorları dikkatlice sökün ve boruları ayırın. Valfinize bağlı boruların çıkarılmasına izin verecek rakorları yoksa, boruyu kesmek için bunun yerine bir testere kullanmanız gerekecektir. Havuz filtrenizdeki kumu düzenli olarak değiştirmeniz gerekeceğinden, gelecekte boruları kolayca takıp çıkarabilmeniz için boruya rakor parçaları takın.

Beşinci Adım:

Hafifçe çevirerek ve yukarı doğru çekerek çoklu valfi çıkarın.

Hafifçe çevirerek ve yukarı doğru çekerek çoklu valfi çıkarın.

Çok yollu vananın üst kısmını sıkıca kavrayın ve vanayı depodan kaldırırken sallamaya başlayın. Vanayı veya tankın içindeki herhangi bir şeyi hasar görmeyecek şekilde dikkatlice çıkarın.

Altıncı Adım:

Bu, kumu çıkarırken veya eklerken herhangi bir kumun boruya girmesini ve havuzunuza girmesini önleyecektir. Koli bandı veya herhangi bir güçlü bant, uygun bir lastik tıkaç gibi iş görecektir, ancak işiniz bittiğinde kolayca çıkarılabileceğinden emin olun.

Yedinci Adım:

Eski kumu çıkarmak için bir atölye vakumu kullanın.

Eski kumu çıkarmak için bir atölye vakumu kullanın.

Bir atölye süpürgesi veya benzeri bir aletin ağzını tankın açıklığına indirin ve eski kumu alttan çıkarmaya başlayın. Kumu çıkarırken, tankın tabanındaki herhangi bir bileşene veya yan parçaya doğrudan dokunmamaya veya çarpmamaya dikkat edin. Bunlar kırılgan olabilir ve değiştirilmesi zor olabilir.

Dükkanınız yoksa, tankın altındaki kumu çıkarmak için büyük bir kap veya kepçe kullanabilirsiniz. Bu daha uzun sürer ve kum havuzdaki her şeyi filtrelediğinden sağlıksız olabilir. Bunu yapmayı seçerseniz, daima eldiven giyin ve dikkatli olun.

Sekizinci Adım:

Tankı iyice temizleyin.

Tankı iyice temizleyin.

Kumun büyük kısmını tanktan çıkardıktan sonra,hem içini hem de dışını iyice temizlemek için bir bahçe hortumu kullanın. Tanka su püskürtmek, tankın içinde kalan son kum parçalarını temizlemeye yardımcı olacaktır. Herhangi bir şeyi yeniden takmadan önce depodaki bağlantı parçalarının tamamen kuruduğundan emin olun. Nem, deponuzdaki dişlerin içinde sıkışabilir ve zamanla bileşenlere zarar verebilir. Depoyu kuru tutmak, pompa tekrar açıldığında bir sızıntının tespit edilmesine de yardımcı olacaktır.

Dokuzuncu Adım:

Tahliye tapasını tankın tabanına tekrar takın.

Tahliye tapasını tankın tabanına tekrar takın.

Tanka yeni kum eklemeden önce tahliye tapasını yeniden takmanız gerekir. Sızıntıları önlemek için sıktığınızdan emin olarak tankın tabanındaki yerine vidalayın.

Onuncu Adım:

Tanka yeni havuz silis kumu dökün.

Tanka yeni havuz silis kumu dökün.

Havuz sınıfı silika filtre kumu torbasının bir köşesini tankın ağzının üzerine yerleştirin. Kumun yavaşça depoya düşmesini sağlamak için torbanın köşesinde küçük bir kesik açın. Herhangi bir kumun dökülmesini önlemek için yavaş ve dikkatli çalışın. Filtreniz için gereken kum miktarını ekleyene kadar tekrarlayın. 

Tankın içindeki bileşenlere zarar vermekten endişe ediyorsanız, yeni kumu dökmeden önce tankın dibine biraz su ekleyin. Bu, eklendikçe kumu yastıklayacaktır, ancak dikey boruyu yanlış hizalayabilir

Kum eklerken tankın ortasındaki dikey borunun tam ortada ve doğru yükseklikte kaldığından emin olun. İşiniz bittiğinde çok yollu vananın tabanına yeniden takılması gerekecek, böylece emin olup olmadığınızı kontrol etmek için ikisini hizalayabilirsiniz. 

İhtiyaç duyulan kum miktarı havuz filtreleri arasında değişiklik gösterecektir. Tankınızın ne kadar çalışması gerektiğini öğrenmek için tankın yan tarafındaki etiketleri veya tankınızın kılavuzuna bakın.

On birinci Adım:

Depoyu kum seviyesine kadar suyla doldurun.

Depoyu kum seviyesine kadar suyla doldurun.

Kumu örtmeye başlayana kadar depoya su eklemek için bir bahçe hortumu kullanın. Bu, havuz suyunuzu filtrelemeye başlamadan önce depoya kumu temizlemeye ve pompayı çalışır hale getirmeye yetecek kadar su verecektir.

On ikinci Adım:

Valf üzerindeki O-halkasını çok amaçlı bir yağlayıcıyla yağlayın.

Valf üzerindeki O-halkasını çok amaçlı bir yağlayıcıyla yağlayın.

Tankın ağzıyla bir sızdırmazlık oluşturacağı çok yollu vananın üst kısmındaki lastik “O-ringi” bulun. Parmağınıza az miktarda yağ uygulayın ve O-ring çevresine sürün. Bu, valfin tanka yeniden takılmasını ve lastik contanın şartlandırılmasını kolaylaştıracaktır. O-ring hasarlıysa, sadece yağlamak yerine değiştirmeniz gerekebilir. Bunlar, ihtiyacınız olan boyutta donanım ve havuz malzemeleri mağazalarından temin edilmelidir.

On üçüncü Adım:

Çok yollu valfi yeniden takın.

Çok yollu valfi yeniden takın.

Dikey borunun üstündeki bandı veya tapayı çıkarın ve çok yollu vanayı bunun üzerine yerleştirin. Vanadaki açıklığı dikkatlice borunun üstüne bağlayın ve vanayı sıkıca tankın üstüne doğru itin. Güvenli olduğundan emin olmak için yerine iterken hafifçe sallayın.

On dördüncü Adım:

Bileziği ve boruları yerine vidalayın.

Bileziği ve boruları yerine vidalayın.

Bileziği çok yollu vananın kenarına konumlandırın ve yerine oturtmak için iki cıvatayı kullanın. Bunu yaparken, basıncın bileziğe eşit olarak dağılmasını sağlamak için cıvatalar arasında geçiş yapın. Boruları yeniden takın ve sızıntıları önlemek için rakorları mümkün olduğunca sıkı bir şekilde vidalayın.

On beşinci Adım:

Geri yıkama hortumunuzun geri yıkama valfine bağlı olduğundan emin olun.

Geri yıkama hortumunuzun geri yıkama valfine bağlı olduğundan emin olun.

Geri yıkama, kirli suyu sistemden dışarı atacaktır, bu nedenle gidecek bir yeri olması önemlidir. Gerekirse geri yıkama vanasına bir geri yıkama hortumu takın ve diğer ucunun havuzunuzdan uzakta bir yerden beslendiğinden emin olun.

On altıncı Adım:

Geri yıkamak için filtreyi çevirin.

why not try hereacnetreatmentsite.comvaper elf bartelefoonhoesjes kopen
Geri yıkamak için filtreyi çevirin.

Çok yollu vananızın üstündeki kolu aşağı bastırın ve geri yıkama konumuna gelene kadar döndürün. Bu, filtrenin havuzunuza süzülmeye başlamadan önce yeni kumdaki fazla tozu veya yabancı maddeleri temizlemesini sağlar.

On yedinci Adım:

Pompayı 2 dakika çalıştırın.

Pompayı 2 dakika çalıştırın.

Filtre geri yıkamaya ayarlandığında, filtrenizi geri yıkamaya başlamak için pompayı açın. Filtreyi tamamen temizlemek için en az 2 dakika çalışır durumda bırakın. Temizlendiğinden emin olmak için vananın yanındaki gözetleme camını veya hortumdan çıkan suyu kontrol edin.

On sekizinci Adım:

Filtreyi 1 dakika durulayın.

Filtreyi 1 dakika durulayın.

Çok yollu vananın üstündeki kolu “durulama” konumuna çevirin ve pompanın bir dakika daha çalışmasına izin verin. Bu, suyu daha fazla temizleyecektir, bu nedenle tankın içindeki suyun temiz olduğundan emin olmak için gözetleme camını veya hortumu kullanın. Çok yollu valfinizin konumlarını değiştirmeden önce her zaman pompayı kapattığınızdan emin olun.

On dokuzuncu Adım:

Filtrelemek için valfi geri çevirin ve pompayı açın.

Filtrelemek için valfi geri çevirin ve pompayı açın.

Su berraklaştığında, kumunuz başarıyla değiştirilmiştir ve filtre hazırdır. Valfin üzerindeki kolu tekrar “filtre konumuna” çevirin ve pompanızı tekrar açın.Bir yanıt yazın

× WhatsApp